Статті Оновлено:

Що таке спідран в іграх? Відкрий світ швидкості та адреналіну

Основа про проходження ігор на швидкість. Дізнайся, що таке спідрани їх історію та термінологію.

Що таке Спідран?

Привіт усім бігунам.
Давно хотіли дізнатись що таке спідрани, про їх історію та термінологію? Тоді ви в правильному місці – ця стаття буде чудовим матеріалом для новачків, що не знають з чого почати. Тож зашнуровуйте свої бігові кросівки й погнали.

Історія Спідранів

⚡️ Спідран (англ. speedrun, дослівно – швидкобіг) – це проходження всієї комп’ютерної гри, або ж її частини на швидкість.

З’явились же спідрани як явище у 1993 році з виходом першої DOOM. Саме в цій грі ID Software представили можливість записувати демо файли проходження рівнів. А з поширенням інтернету ентузіасти підіймали локальні FTP-сервери для обміну швидкісними пробігами рівнів. Так почало зароджуватись спільнота спідранерів.

Люди змагались у швидкості проходження ігор завжди. Спочатку на аркадних автоматах, що мали вбудовану таблицю рекордів, а потім і на домашніх девайсах, змагаючись з друзями.

DOOM
DOOM

Йшов час і вже зовсім скоро умінням швидкісної анігіляції пекельних тварюк стало можливо похизуватись і на широку аудиторію завдяки сайтам LMP Hall of Fame, та Compete-N. Перший мав таку назву на честь розширення демо файлів – “.LMP”.

В наступні роки також почали виходити ігри з такою можливістю і в 1998 з’явився Speed Demos Archive що містив не лише рани Doom, а ще Metroid Prime, Super Mario Bros та інші. Спільнота росла та створювала тематичні форуми й локальні зустрічі та змагання.

Сайт Speed Demos Archive
Сайт Speed Demos Archive

Найвизначнішим же роком для спідранів можна назвати 2011, бо саме тоді з’явився Twitch. Тепер бігуни могли не просто сидіти у мами в підвалі практикуючи щодня рани, а робити це з аудиторією інтернету, пояснюючи трюки наживо. Також це значно полегшило верифікацію пробігів, через те, що все відбувалось в реальному часі.

Twitch сторінка з іграми
Twitch

Ще у 2011 році була проведена перша офлайн конференція спідранерів під назвою Awesome Games Done Quick (AGDQ). Штани бігуни просиджували там не просто так, проводячи паралельно онлайн-трансляцію та збір донатів.

Таким чином на першому івенті вони змогли зібрати 52 тисячі доларів на благодійність. З цього моменту стало зрозуміло, що даний рух це вже не просто купка гіків без соціального життя, а справді велике ком’юніті що об’єднує людей.

У 2014 році було створено сайт speedrun.com і ранерство яке ми знаємо зараз. В офлайні ж бігуни досі збираються двічі на рік – на зимовому Awesome Games Done Quick та літньому Summer Games Done Quick.

Конференція Summer Games Done Quick
Перша конференція спідранерів

Термінологія

В спідранах, як і багато де в ігровій індустрії, панують англіцизми. Тому знаючи англійську можна вже зрозуміти про що взагалі йде мова.

⚡️ Скіп (англ. skip) — це пропуски та скорочення в рівнях, як правило зав’язані на випаданні за рівень чи проході крізь стіни (так таке можливо).

⚡️ Експлойт чи глітч (англ.exploit, glitch) — це поломки гри на свою користь. Відвантаження елементів карти, пропуск кат-сцен тощо.

⚡️ Out of bounds — це вилітання за межі карти.

⚡️ Софт лок (англ. soft lock) — це повний злам послідовності логіки гри через забагато пропусків сюжетних точок. Це також не дає пройти гру далі, тож потрібно все починати спочатку.

Також для прийомів що значно пришвидшують забіг ком’юніті вигадує свої спеціалізовані назви. Та відображає механіку, що використовується чи результат, що має вийти. До прикладу Timestop в Titanfall 2, що зупиняє час на рівні чи Ogre skip в Sekiro, що пропускає боса-велета.

Що таке Колізії (collision) в ігрових рушіях

Додатково для розуміння більшості експлойтів потрібно роз’яснити поняття колізії (англ. collision – зіткнення) в ігрових рушіях. Те що ми бачимо в грі навколо – це текстури, але фізичний движок, що відповідає за гравітацію та зіткнення між об’єктами, працює не з ними, а з невидимими примітивами що приблизно їх обмежують. Це полегшує обчислення та гарантує швидкодію в грі.

Приклад з колізій в іграх

Саме в ці стіни ми врізаємось. А ранери – розуміючи дану механіку – вчаться шукати в них щілини та стики, щоб використати це на свою користь.

🏅Для того, щоб всі спідрани були чесними, та ви могли бігати навіть на дідовому пентіумі, з фінального часу забігу забирають всі завантаження. Тому в таблиці рекордів на speedrun.com можемо бачити два часових значення:

Load removed time (LRT) – час без завантажень.
Real Time Attack (RTA) – повний реальний час проходження.

Переможця відповідно визначає перший з них.

Категорії Спідранів

Існує дві основні категорії забігів — це Glichless і Unrestricted.

🐌 Glichless – це як замислювали розробники, з усіма босами та сюжетними частинами, але максимально оптимізовуючи маршрут.

🐌 Unrestricted або ж як іноді її називають Any % – тобто зовсім без обмежень. Ранер може використовувати всі глюки гри для найшвидшого проходження, але лише використовуючи свої сили, ніяких сторонніх програм.

Назва Any % буквально означає – “Побачити фінальні титри з будь-яким відсотком пройденої гри” – ось така от цікава логіка.

При цьому іноді бігуни ламають ігри настільки, що для ранів зі знайденими пропусками виділяють свою Any % категорію. Для прикладу в спідрані Sekiro є експлойт під назвою AirSwim – завдяки якому бігуни мають можливість відразу летіти в кінець гри. Тому в таблиці на speedrun.com існує ще і NoAirswim категорія, бо тут вже зовсім інші стратегії та довший час пробігу.

Також в гри може бути не одна кінцівка, а декілька, тому їх теж відділяють на свої групи. Загальна ієрархія тоді вибудовується наступна: Тип кінцівки -> категорія глічів

Таблиця з результатами спідранерів

Tool Assisted Speedrun (TAS)

🐌 Tool Assisted Speedrun — це особливий тип спідранів де змагаються не люди, а машини – вони можуть виконувати ідеальні забіги, маніпулювати випадковістю гри та робити трюки з розміром помилки в 1 кадр. Але їх також програмують люди, це цікава тема сама по собі тож лишимо її на наступний раз.

Ще слід зазначити що розробники прицільно слідкують за спідран сценою, бо бігуни – найкращі тестери для гри. Для дуже ж великих експлойтів зразу з’являються патчі. Саме тому деякі рани проводяться на визначеній версії гри, до всіх фіксів і латок цікавих механік.

Де живуть спідранери

Спілкуються ранери, як правило, на локальних Discord серверах, де публікуються ґайди, нові стратегії та відкриття. Їх завжди можна знайти на сторінці бажаної гри на speedrun.com. Доступ відкритий всім, тут завжди раді новачкам та повсякчас створюються навчальні матеріали з найновішими трюками.

Цікавість до спідранів також весь час росте та аж ніяк не збирається збавляти своїх обертів, тож доки існуватимуть ігри та людське бажання до змагань – доти існуватиме спідран ком’юніті.

Відео

Опубліковано: 22 Червня 2023

Valentyn Mazurok - Автор статті Valentyn Mazurok
Гік, задрот, поціновувач мемів.
pepe Підтримати - твій донат це наша мотивація розвивати сайт fray Підписатись на Telegram - там новини, роздачі ігор та меми
Схожі статті

Коментарі