Статті Оновлено:

Розбираємо що таке Tool Assisted Speedrun: Майстерність чи чітерство

Дізнайся хто такі TAS спідранери. Що таке Tool Assisted Speedrun та які інструменти використовують спідранери.

Що таке Tool Assisted Speedrun

Ви замислювались колись, що було б, якби спідранери виконували всі трюки ідеально і могли контролювати вводами контролер з точністю до кадру? Саме такі можливості надають Tool Assisted Speedrun (TAS) із своїми неймовірними здібностями, про які я сьогодні хочу вам розповісти.

⚡️ TAS (Tool Assisted Speedrun) — це тип спідранів що записані за допомогою допоміжних утиліт і являють собою не відео проходження людиною, а файли емулятора з ігровими вводами. Це покадрова інструкція яку потрібно натискати для найшвидшого проходження гри.

Простіше кажучи, звичайний спідранер подібний до піаніста, який грає мелодію. Він може помилятись чи імпровізувати у процесі. У випадку з TAS – це як ноти для цієї мелодії, що потім зіграє комп’ютер – безпомилково і витримуючи інтервали до мілісекунди.

Дві основні властивості TAS проходжень:

  1. Технічно, це проходження що виконується самим емулятором, а не людиною. І хоча, на перший погляд, може здатися інакше, але тут не фігурує ніякий алгоритм чи штучний інтелект. Кожен підкат, стрибок чи танцювальний етюд був вивірений і записаний саме людиною, що створила забіг.
  2. TAS, так само як і звичайний “спідран”, не є чітерством. Те, на що здатен TAS-бот, – це виключно геймплейні дії, які були передбачені розробниками. Себто стрибок, ходьба, удар чи відкривання інвентаря. Тому файли проходжень Tool-Assisted Speedrun не залежать від версії гри і їх може завантажити будь-хто у світі, щоб самостійно перевірити їх на чесність.
Спідранер Звичайний проти TAS

Навіщо потрібні Tool Assisted Speedrun

TAS – спідрани зазвичай показують теоретично можливі ідеальні проходження ігор з безпомилково виконаними трюками довжиною в один кадр, ідеальною удачею та блискучою маніпуляцією ігрової фізики. Але вони не конкурують зі звичайними спідранами, а навіть навпаки допомагають їм.

Завдяки кропіткому дослідженню ігор на дуже низькому рівні TAS спідранери часто знаходять нові трюки та механіки, що входять і у звичні забіги, економлячи дорогоцінний час. На всіх змаганнях що проходять онлайн та офлайн TAS виступають окремою категорією та міряються силою з собі подібними суперниками.

Також TAS-сцена допомагає знаходити нечесних рекордсменів у звичайних забігах. Бо коли людина випереджає бота, що пробігає гру безпомилково, це завжди привертає увагу.

Інструментарій TAS-спідранерів

TAS спідранери, або просто тасери користуються емуляторами — програмами що імітують роботу вінтажних консолей на сучасному залізі. Так навіть ігри зі стареньких NES чи SONY Playstation отримують нове життя та можливість пограти в них на своєму ПК.

Емулятор Nintendo 64
Емулятор Nintendo 64

Додатково емулятори показують всю інформацію, якою оперує гра в реальному часі, завантажені текстури, буфери пам’яті, генератор випадкових значень.

А найголовніше, вони дозволяють змінювати швидкість симуляції, зупиняти її, чи навіть відмотати назад. Так можна зробити стрибок і оцінити скільки часу вийшло зекономити, потім повернутись назад і виконати дію пізніше чи раніше. Так тасери проходить по всій грі оптимізуючи кожну команду і доводячи пробіг до ідеалу.

Перегляд пам'яті гри
Перегляд пам’яті гри

Маніпуляція логікою гри може навіть доходити до маніпуляції генератором випадкових чисел. Бо гра обчислює випадкові значення (як до прикладу значення кубиків в Монополії) на основі даних самої гри та вводів гравця. Тож інпути в правильні кадри щоразу даватимуть ідентичний результат.

На що здатні Tool Assisted Speedrun

Завдяки неймовірній точності та дуже низькорівневому підходу до ігор TAS спідрани здатні на недосяжні для людей трюки. До прикладу challenge рани – забіги, що мають обмеження для гравця, як проходження Legend of Zelda не використовуючи жодних дверей, чи використання мінімальної кількості стрибків при проходженні Super Mario Bros.

TAS з підрахунком стрибків
TAS з підрахунком стрибків в Super Mario Bros

Також через можливість відтворювати точні вводи TAS-боти можуть проходити кілька рівнів гри одночасно. Наприклад, цей неймовірний TAS усіх рівнів Super Mario World за допомогою одних і тих самих інпутів.

Одночасне проходження всіх рівнів Super Mario World
Одночасне проходження всіх рівнів Super Mario World

Але маніпуляція ігровою логікою не зупиняється на падінні через текстури. Ось, наприклад, гра Brain Age де відповіді на математичні задачі потрібно писати на екрані. Тасери ж роблять веселіше, розгадавши алгоритм розпізнавання символів вони записали TAS-бота, що просто малює меми на екрані, які одночасно зараховуються грою як правильні відповіді.

Меми в Brain Age

Arbitrary Code Execution

⚡️ ACE (Arbitrary Code Execution) — це прийом в старих 8-бітних іграх, де через значну оптимізацію та економію місця TAS-боти здатні навіть на вписування власного коду всередину ігор, лише за допомогою стрибків ударів та інвентарю.

Всі ігри дозволяють записувати якусь ігрову інформацію в пам’ять, наприклад, кількість покеболів в інвентарі, баночок мани чи випущених вогняних куль. Але якщо переповнити дозволені програмою межі, використовуючи знайдені глічі, запис інформації буде вже поза ними, прямо на місці логіки самої гри.

Такі маніпуляції потребують точності вводів в один кадр, тож для людини таке завдання дуже важке, а от для ТАС-бота – запросто. Тож використовуючи виключно ігрові вводи він записує зовсім інший код і стартує його. Як до прикладу змійку в Super Mario World.

Приклади ACE в Маріо
Приклади ACE в Super Mario

Але звісно багато хто з ранерів хотів повторити такий трюк, хоч це і могло здаватись неможливим. Та за кілька місяців практики ранер під ніком SethBling зміг реалізувати ACE в Super Mario World записавши в логіку гри Flappy Bird лише використовуючи стрибок, удар та можливості динозавра Yoshi. Бігун витратив на це цілу годину реального часу.

Хто робить TAS та де їх шукати?

Як ви вже зрозуміли, основною одиницею часу в TAS є не хвилини чи секунди, а кадри. І їх в грі дуже багато, в проміжку від 30 до 60 на секунду, тому над ТАСами працюють цілі команди бігунів, що розбивають гру на відрізки, а потім збирають в один ідеальних забіг. Така робота може займати тижні й місяці, для вибору найкращого шляху та оптимізації кожного кроку.

Тому, повертаючись до зрозумілих аналогій, звичайні спідранери це атлети, що натренували м’язову пам’ять і рефлекси, а ТАСери це шахісти, що будують стратегії та вивіряють кожен крок. В синергії вони і знаходять найнеймовірніші глічі в іграх, які ми потім можемо бачити в світових рекордах.

На противагу speedrun.com для ТАС-забігів існує власний ресурс – tasvideos.org куди всі охочі можуть відправити своє дітище швидкісного проходження.

Сайт tasvideos.org з Tool Assisted Speedrun

З цікавого треба зазначити, що старі 8-бітні ігри вже оптимізовані на максимум, тому для потрапляння в таблицю рекордів іноді не достатньо пройти швидко, це треба зробити ще й стильно.

Наприклад, під час довгих анімацій, підйомів на ліфтах чи катсцен неможливо зекономити час, тому для тасу важливо зайняти цей час чимось цікавим для глядача. До прикладу неймовірним балансуванням на поручнях в Sonic Adventure DX чи танцями під фонову музику як в грі Journey to Silius.

Відео про Tool Assisted Speedrun

Ось так і робляться найшвидші забіги на планеті – за допомогою планування, витримки та наполегливості. Довгих годин за емулятором та нескінченних спроб і помилок в гонитві за ідеалом.

Опубліковано: 13 Серпня 2023

Valentyn Mazurok - Автор статті Valentyn Mazurok
Гік, задрот, поціновувач мемів.
pepe Підтримати - твій донат це наша мотивація розвивати сайт fray Підписатись на Telegram - там новини, роздачі ігор та меми
Схожі статті

Коментарі